logo Facebook
i slova jsou činy

Martin Kolovratník: ZA HNUTÍM ANO VIDÍM VÝSLEDKY

17. června 2019 13:00 / autor: Jan Mrzena

V březnu 2018 v rozhovoru pro Česká média Martin Kolovratník (ANO) vysvětlil, proč si volební výbor vyžádal starší výroční zprávy České televize, Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře. Poslanec tehdy odpověděl, že to považuje za běžnou procedurální záležitost a vstřícné gesto vůči radám. Po patnácti měsících však televizní radní mluví o tlaku, protože na projednání jejich zpráv na plénu sněmovny nedošlo. „Pokud ta zpráva, byť je stará z roku 16 a nebyla projednána tou předchozí sněmovnou, tak ta nová se k ní musí vrátit v celém procesu. V tomto případě i včetně výboru a určitě platí, že jsme chtěli dát těm radám šanci a pomoct jim, aby se seznámili s novým výborem,“ vysvětlil člen volebního výboru a předseda volební komise Poslanecké sněmovny Martin Kolovratník. „To, co se trochu změnilo, tak je skutečně jakýsi možná rostoucí více kritický pohled na obě veřejnoprávní média. Poslanci nad těmi zprávami, a je to dobře, více přemýšlejí, více kladou otázky – jestli ty zprávy jsou pouze faktickým schválením, nebo jestli by měly jít do detailu a věnovat se té či oné kritice toho či onoho média. To je jeden z důvodů, proč ten proces tak dlouho trvá. Za sebe musím říci, že je to už příliš dlouhé, to říkám otevřeně. Sněmovna by v tomto měla být více fér vůči veřejnoprávním médiím a nenechávat je v nejistotě. Pokud jsme s něčím nespokojeni, nebojme se to říct, nebojme se ptát mediálních rad, nebojme se ptát generálních ředitelů. Ale řešme to. Takové to odkládání – tak teď jim to neschválíme, počkejme ještě měsíc – tak to není správná cesta. To říkám otevřeně.“

Řešit v létě 2019, co dělala Česká televize nebo Český rozhlas v roce 2016 je špatně. „V té debatě, a teď mě nebudou někteří z mých kolegů poslanců mít rádi, ale budu upřímný. Mám často pocit, že v té debatě chybí profesionalita, odbornost a takové to racio bez emocí,“ poznamenal Martin Kolovratník. Volební výbor zprávy projednal v běžném termínu, „My jsme skutečně nezdržovali a teď tedy přichází ten krok zařazení na jednání pléna sněmovny. A tam ten problém je. Trošičku vzniká i z toho důvodu, že je velký přetlak zákonů, které potřebuje vláda schválit a času je málo.“ Co tedy lze udělat proto, aby zprávy tak dlouho ve sněmovně neležely? Šlo skutečně o vstřícné gesto vůči radám?

V posledním roce musel volební výbor často řešit problémy Českého rozhlasu. „Je to o lidech. Já osobně jsem s žádným rozhodnutím managementu neměl problém, chápal jsem ho. Když například nebyla prodloužena smlouva šéfredaktoru Vltavy, aniž bych s někým mluvil, tak jsem ze své historické zkušenosti přesně viděl, co za tím je. Měl kontrakt na dobu určitou, měl kontrakt, který mu dal nějaké úkoly a ukazatele, které má splnit, a ty splněny nebyly. Tak smlouva nebyla prodloužena,“ popsal Martin Kolovratník. „Přesto ta společnost je tak vyhrocená, je nasloucháno všem různým názorům, že i takové kauzy dospějí až do sněmovny.“ Nepřispívá k eskalaci problémů i Rada Českého rozhlasu? Nešlo vše vyřešit už na jejích schůzích? „Šlo. Tady budu kritický k radním. Z mého pohledu radní veřejnoprávního média by skutečně měla být osobnost, která je nad věcí, má velký respekt, je to profesionál a nedává do toho emoce. Myslím, že to v těch případech chybělo a zbytečně to vzbudilo vášně, které pak pokračovaly až do našeho výboru,“ shrnul Martin Kolovratník.

Volební výbor bude 27. června řešit i největší kauzu Rady Českého rozhlasu poslední doby – výroky radního (exposlance) Vítězslava Jandáka. S čím na jednání výboru půjde Martin Kolovratník? Jsou podle něho podobné excesy i v dalších radách?  Dojde k odvolání Vítězslava Jandáka? Je problém i na straně sněmovny, potažmo volebního výboru, při volbě radních? Budou muset poslanci zvažovat i profesionalitu kandidátů do mediálních rad? Jak se pracuje poslancům ANO v atmosféře protestů na přeplněném Václaváku?

Nový rozhovor Českých médií - tentokrát s předsedou volební komise a členem volebního výboru Poslanecké sněmovny Martinem Kolovratníkem (ANO) - spustíte zde!